Poslanci si omylom miesto zákazu pitia alkoholu schválili jeho príkaz

Poslanec OĽANO Branislav Škripek navrhol novelu zákona o rokovacom poriadku NR SR, ktorá mala umožniť vykázanie poslancov pod vplyvom alkoholu z rokovacej sály parlamentu. V dôsledku pozmeňujúceho návrhu jeho kolegu z klubu OĽANO Štefana Kuffu však včera schválená novela poslancom pitie v parlamente nezakáže, ale im ho pod hrozbou pokuty prikáže.

poliacik2
Čo by urobil Ježis?

Kuffu k predloženiu jeho pozmeňováku vyprovokoval poslanec SAS Martin Poliačik, ktorý bol odporcom predloženého návrhu a v rámci svojho vystúpenia uviedol, že keby dnes žil Ježiš Kristus, chodil by do parlamentu opitý. Argumentoval pritom biblickým príbehom o premene vody na víno. „Nie vína na vodu,“ zdôraznil Poliačik. Poslanec Kuffa označil jeho tvrdenia za ďalšie zvlášť nebezpečné polopravdy a v reakcii na ne predložil pozmeňujúci návrh, ktorým chcel Škripekovu novelu ešte sprísniť. Poslancom, ktorí nafúkajú alkohol od dvoch promile, mala byť automaticky udelená pokuta vo výške mesačného platu. Kuffa však pri príprave svojho návrhu urobil malú chybu, v dôsledku ktorej sa v nej miesto slov „od dvoch promile“ ocitli slová „do dvoch promile“. Pokuta vo výške mesačného poslaneckého platu tak podľa schváleného zákona hrozí poslancom, ktorí do práce prídu v triezvom stave a test im nezistí aspoň 2 promile alkoholu v krvi.

Poslanec Kuffa chybu pripúšťa. Obhajuje sa však rozrušením, do ktorého ho priviedlo Poliačikovo vystúpenie. „Ja sám nie som zvyknutý na alkohol. Neviem, ako to zvládnem. Budem sa musieť pred ďalšou schôdzou dôkladne pripraviť,“ uviedol pre Denník RSS Kuffa. Iní poslanci to nevidia až tak tragicky. „Zákon je zákon. Platí pre každého. Musíme ho rešpektovať, či sa nám páči alebo nie,“ konštatoval poslanec SMER-SD Dušan Jarjabek.