Slováci nechcú jesť kvalitné potraviny, napraví to zákon o dopytovom fonde

Minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek to s podporou predaja potravín myslí vážne. Po zákone o odbytovom fonde pripravilo ministerstvo zákon o dopytovom fonde, vláda má o ňom rokovať už začiatkom marca. “Zatiaľ čo odbytový fond bude podporovať predaj poľnohospodárskych a potravinárskych výrobkov, dopytový fond ich kúpu,” objasnil Jahnátek pre Denník RSS.

JahnatekDo dopytového fondu zaplatí každý spotrebiteľ 0,06 % z ceny každej zakúpenej potraviny. Platba mu bude odvádzaná mesačne priamo z účtu formou inkasa. Väčšina prostriedkov z dopytového fondu bude slúžiť na podporu platcov do odbytového fondu.

“Týmto zabezpečíme, aby sme kompenzovali zvýšené výdavky výrobcov a spracovateľov, ktorí budú prispievať do odbytového fondu. Výhodou opatrenia je i to, že by malo vytvoriť viac ako 300 pracovných miest,” konštatoval Jahnátek.

Platcovia do odbytového fondu však dostanú podporu z dopytového fondu iba v tom prípade, ak splnia podmienky národného programu podpory poľnohospodárskych výrobkov a potravín Značka kvality SK. Tento jednoduchý mechanizmus má zaručiť, aby sa do obchodov dostávali iba kvalitné a ekologické potraviny, po ktorých majú spotrebitelia dopyt, hoci si ho ešte sami neuvedomujú.