Viskupič chce viac slovenského piva v krčmách

Každé tretie bude od 1. júla slovenské
Každé tretie bude od 1. júla slovenské

Poslanec Jozef Viskupič (OĽaNO) prichádza v krátkom čase po sebe už s druhou iniciatívou, ktorej cieľom je pomôcť slovenským producentom. Po domácej hudbe prichádza na rad domáce pivo. Kým 30-percentná kvóta na vysielanie slovenskej hudby v rádiách zatiaľ musí počkať na výsledky odbornej diskusie, novela živnostenského zákona, ktorou by sa zaviedlo pravidlo, že najmenej tretina piva vypitého každým zákazníkom v krčme musí byť slovenského pôvodu, už smeruje do parlamentu.

„V krčmách sa pije veľa zahraničného piva, najmä českého. Mojim návrhom chcem podporiť slovenských výrobcov piva. Bude to fungovať tak, že ak si v krčme dáte napríklad dve české pivá, tretie bude musieť byť slovenské,“ vysvetlil Viskupič filozofiu svojho návrhu pre Denník RSS.

Myšlienku piť viac slovenského piva podporuje aj minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek (SMER-SD). „Naše slovenské europivo nie je o nič horšie ako české. Podporu pitia domáceho piva nezakazuje ani Európska únia,“ konštatoval. Okrem poslancov OĽaNO, SMER-u a KDH môže Viskupičov tzv. tretinkový návrh počítať aj s podporou Národnej a kresťanskej platformy Novej väčšiny.  Jej čelný protagonista Milan Krajniak sa po článku Som za povinnú slovenskú hudbu v rádiách a nehanbím sa za to chystá publikovať ďalší, tentoraz s názvom Pijem slovenské pivo a nehanbím sa za to. “Z podnikateľského hľadiska je pivo pre krčmy iba tou povinnou vatou medzi vystavovaním účtovných bločkov, kvôli ktorým majiteľ krčmu prevádzkuje” vyjadril sa pre Denník RSS Krajniak.

Z mimoparlamentných subjektov sa kladne k návrhu stavia SNS, ktorá ho dokonca hodlá podporiť bilbordovou kampaňou s inovovanou verziou svojho tradičného hesla – Cudzie nechceme, dáme si svoje.

Podporte článok na  pošli na vybrali.sme.sk