Nový Občiansky zákonník zavedie odškodné za stratu radosti zo sexu

strata_radosti_zo_sexu
Strata radosti zo sexu je vážny problém pre čoraz viac párov. (Ilustračné foto)

Okrem už dlhšie avizovaného odškodného za stratu radosti z dovolenky sa Slováci už čoskoro dočkajú aj odškodného za stratu radosti zo sexu. To sú niektoré zo zmien, ktoré prinesie nový Občiansky zákonník. Jeho legislatívny zámer má už rezort spravodlivosti pripravený.

„Osobitne sa budeme sústreďovať na novo poňatú úpravu náhrady osobnej ujmy nemajetkovej povahy, napríklad náhrady za tzv. duševné útrapy. Tento prístup sa prejaví napríklad aj pri zavedení náhrady za stratu radosti z dovolenky alebo za stratu radosti zo sexu, ktoré majú svoj pôvod v rozhodovacej činnosti Súdneho dvora Európskej únie,“ uviedla pre Denník RSS štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská (na snímke vľavo). Návrh počíta s tým, že ak manžel alebo manželka nezaručia svojmu partnerovi takú kvalitu sexu, akú očakávali pri vstupe do manželstva, budú sa môcť dožadovať odškodnenia na súde. Vzhľadom na ochranu tradičných hodnôt bude zákon chrániť iba manželský sex. Odškodnenie za stratu radosti z predmanželského a mimomanželského sexu nebude možné súdne vymáhať.

Otvorenou ostáva otázka, či by mal náhradu platiť iba druhý partner, alebo by mal na ňu prispievať aj štát. Rezort práce, sociálnych vecí a rodiny vychádza z toho, že radosť zo sexu je základné ľudské právo, ktoré by mal štát občanom garantovať a jeho stratu kompenzovať.